13.05.2024.
 
  Start arrow Bieżące informacje arrow Z ostatnich dni arrow Krótka opowieść o naszym chórze
template designed by Joomla-templates.com
 
Popularne
Nowości
Menu główne
Start
Bieżące informacje
Historia
Koncerty
Zgrupowania i wyjazdy
Festiwale i konkursy
Próby
Repertuar
Dyrygent
Jubileusz 25-lecia
skład chóru
POBIERNIK
Linki
1 % dla chóru
galeria
Krótka opowieść o naszym chórze PDF Drukuj Email

Śpiewamy już

dwadzieścia lat 

We wrześniu 2008 roku Chór Mieszany I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Głubczycach obchodził Jubileusz  XX – lecia  pracy artystycznej.

Zespół powstał w 1988 roku, z inicjatywy ówczesnego dyrektora szkoły – Edwarda Wołoszyna.  Założycielem i dyrygentem zespołu jest Tadeusz Eckert – absolwent Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego  Uniwersytetu  Śląskiego  w Katowicach.

     Od  początku  swojego istnienia  chór  brał  czynny  udział w życiu kulturalnym szkoły i środowiska.  Koncertował  w kraju i za granicą – m.in. w Niemczech, Francji, Czechach, Wielkiej Brytanii, Włoszech na Węgrzech i Ukrainie. Występował z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Opolskiej  wykonując „Carmina Burana”  C. Orffa oraz Orkiestrą Filharmonii Zabrzańskiej realizując repertuar operowy.  Od wielu lat współpracuje z  Orkiestrą Symfoniczną Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Opolu pod dyrekcją Huberta Prochoty, co zaowocowało wykonaniami wielu dzieł wokalno-instrumentalnych  G. Pucciniego, J.F. Haendla,  A. Dworzaka, W. A. Mozarta, R. Schumanna.

Partnerskie i bardzo przyjazne stosunki łączą nasz  zespół z Chórem „Capricolium” z Głuchołaz pod kierunkiem Jana Dolnego oraz  z absolwentką głubczyckiego chóru mieszanego - Agnieszką Franków-Żelazny -  dyrektorem Chóru Filharmonii Wrocławskiej i dyrygentką Kameralnego Chóru Akademii Medycznej.

      Od roku 2001 współpracę z chórem podjął  jego wychowanek – Piotr Wiecha. Dzięki  temu  zespół  wzbogacił  swój repertuar o muzykę dawną, wziął  też  udział w Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Dawnej „Schola Cantorum” w Kaliszu.

        Chór  jest laureatem wielu  nagród  w konkursach  krajowych.  Wielokrotnie zdobywał  Złoty kamerton  oraz Puchar Ministra Edukacji Narodowej,  a także Puchar Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego  w Ogólnopolskim Konkursie Chórów a Capella  Dzieci i Młodzieży Szkolnej w Bydgoszczy.   Dwukrotnie odebrał Grand Prix tego konkursu  i inne nagrody, przyznawane przez Związek Kompozytorów Polskich,  Stowarzyszenie Autorów ZAiKS,  Marszałka Województwa  Kujawsko-Pomorskiego,  Program 2 Polskiego Radia.

      Szczególne miejsce w dorobku  zespołu  zajmują  nagrody zdobyte w Ogólnopolskim Turnieju Chórów „Legnica Cantat” -  Nagroda im. H. Karlińskiego,  nagroda za najlepiej wykonany utwór kompozytora współczesnego,  Grand Prix „Legnica Cantat XXVI” – Srebrna Lutnia im. Jerzego Libana.

       Wiele sukcesów chór odniósł  również w konkursach i festiwalach zagranicznych.

Najważniejsze z nich są laury przywiezione z Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach, z Bydgoskich Impresji Muzycznych,  konkursu w Szekesfehervar na Węgrzech i  Międzynarodowego Konkursu „ Opava Cantat”.

        Od 2004 roku chór zainicjował ideę międzynarodowych spotkań chóralnych „ Silesia Cantat”.  W ramach tej współpracy zrealizowano wspólnie  z partnerami  z Czech  i Niemiec  wiele  artystycznych projektów o prestiżowym znaczeniu.

  

         Obchody Jubileuszu  XX – lecia  pracy Chóru Mieszanego LO były dla śpiewaków okresem intensywnej  pracy i realizacji wielu przedsięwzięć. Tradycyjnie zespół wystąpił na inauguracji roku szkolnego 2008/2009, a 7 września  zapewnił oprawę muzyczną odpustowej Mszy Św. w naszym Kościele Parafialnym. Tydzień później chórzyści z Głubczyc wraz z  chórem „Capricolium” z Głuchołaz wzięli udział w  „Misterium Chleba” w ramach ogólnopolskiej inauguracji Europejskich Dni Dziedzictwa w Byczynie.  

Od 18 do 20 września trwały  warsztaty  Międzynarodowego Chóru „Silesia Cantat” na Górze Św. Anny, gdzie wspólnie z naszymi chórzystami  pracowali  goście z zaprzyjaźnionego chóru „Kos”  pod kierunkiem Milana Motla z Czech oraz orkiestra symfoniczna Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia nr 1 pod dyrekcją Gotfryda Włodarza z Kędzierzyna – Koźla. Warsztaty zwieńczone zostały koncertem chóru ‘Silesia Cantat” w Kościele p.w. .Św. Mikołaja  w Kędzierzynie –Koźlu. Koncert był  bardzo udany, a  publiczność przyjęła występujących owacjami na stojąco.

           Centralnym punktem obchodów XX – lecia pracy Chóru Mieszanego LO był  koncert Jubileuszowy. Odbył się on w sobotę 27 września 2008 o godz. 17.00 w Kościele Parafialnym w Głubczycach.  Licznie zebrani słuchacze, przyjaciele zespołu i miłośnicy śpiewu usłyszeli w pierwszej części koncertu kilka utworów a capella, wykonanych i poprowadzonych między innymi przez absolwentów chóru, jak również  parę pozycji z towarzyszeniem fortepianu, przy którym zasiadła Agnieszka Hautz. W drugiej części natomiast pojawiła się Orkiestra Symfoniczna Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Opolu pod kierunkiem Huberta Prochoty, by wspólnie z chórzystami wykonać Mszę Koronacyjną C- dur W. A. Mozarta.

W roli solistów  usłyszeliśmy: Agnieszkę Franków – Żelazny  - sopran,  Annę  Borucką  - alt, Michała  Borkowskiego -  tenor,   Jana  Dolnego  - bas.  Wraz Chórem Mieszanym   LO w Głubczycach wystąpili gościnnie: Chór „Capricolium” przy Liceum Ogólnokształcącym im. B. Chrobrego w Głuchołazach oraz Chór Mieszany Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Nysie przygotowany przez Stanisława Kosza.

          Jak to zwykle przy takich jubileuszowych okazjach bywa, zespół zebrał wiele gratulacji  i kwiatów od przyjaciół, władz samorządowych i entuzjastów muzyki chóralnej.  Ze strony absolwentów padło wiele ciepłych słów i podziękowań pod adresem prowadzącego chór Tadeusza Eckerta. Wszyscy życzyli  Chórowi Mieszanemu LO i jego dyrygentowi wielu kolejnych lat owocnej pracy, utrzymywania wysokiego poziomu artystycznego, miłej i serdecznej atmosfery w zespole oraz nieustającej radości ze wspólnego śpiewania.

           W przeddzień koncertu Jubileuszowego duże grono byłych chórzystów spotkało się w sali kominkowej liceum, by powspominać stare czasy i przygotować utwory do zaśpiewania na koncercie. Wieczorem , gdy tylko wybrzmiały ostatnie dźwięki hymnu Gaude Mater Polonia zamykające koncert, udali się oni  do Nowej Wsi  na Bal  Absolwenta Chóru, by uczcić  jubileusz wspólną zabawą i śpiewami.

            W niedzielę 28 września o godz. 11.00 odbyła się w naszym kościele Msza Św. w intencji  chóru licealnego , oprawiona artystycznie utworami sakralnymi w wykonaniu zespołu. Tego samego dnia po południu  chórzyści udali się z koncertem do Prudnika, gdzie wraz z orkiestrą z Opola ponownie wykonali Mszę Koronacyjną W. A. Mozarta.

           Chociaż po atrakcjach i trudach jubileuszu przydałby się mały odpoczynek, to nie można było sobie na niego pozwolić, gdyż już 3 października chór udał się na trzy dni do Senicy na Słowacji, żeby wziąć udział  w Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym.Zaprezentował się tam znakomicie i został uznany za najlepszy zespól festiwalu.

            Ostatnim dużym przedsięwzięciem zamykającym obchody jubileuszowe były kolejne Międzynarodowe Warsztaty Chóralne „Silesia Cantat”. Odbyły się one w dniach 14 – 19 października tym razem w Głuchołazach,  z udziałem miejscowego chóru licealnego pod dyrekcją Jana Dolnego oraz   partnerów niemieckich  pod kierunkiem Corduli Sodt. 

     Warto podkreślić, że warsztaty mogły się odbyć dzięki wsparciu finansowemu Polsko-Niemieckiej Wymiany Młodzieży, Urzędu Marszałkowskiego w Opolu, Starostwa Powiatowego w Kędzierzynie-Koźlu  i Stowarzyszenia im. Bronisławy Adamskiej Absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego w Głubczycach. Efektem współpracy artystycznej uczestników warsztatów był udział w  czterech koncertach: w Głuchołazach, w Głubczycach – koncert poświęcony Janowi Pawłowi II,  w Kędzierzynie –Koźlu  i na zamku w Brzegu. Najbardziej spektakularnym wydarzeniem okazał się występ chóru „Silesia Cantat” w hali „Azoty” 17 października  przed prawie trzema tysiącami słuchaczy.  Koncert był galą muzyki operowej i odbywał się w ramach Polsko – Czeskiego Festiwalu Kultury.  Wystąpiło w nim trzech znakomitych polskich tenorów: Paweł Skałuba, Dariusz Stachura i Ryszard Wróblewski;  a także Nevena Lilowa – mezzosopran i Patrycja Sołga – sopran. Solistom towarzyszyła Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego, która brawurowo wykonała też kilka popularnych utworów orkiestrowych.  Chór „Silesia Cantat” przygotowany przez Tadeusza Eckerta,  Cordulę Sodt i Jana Dolnego miał okazję zaprezentować Chór Niewolników z opery Nabucco  i  Chór Cyganów z opery Trubadur G. Verdiego,  a także towarzyszyć tenorom w słynnych ariach „Nessum dorma” z opery Turandot G. Pucciniego  oraz  „Wielka sława to żart” z operetki  Baron cygański  J. Straussa.  Całość gali prowadził wielki znawca i miłośnik muzyki operowej – Bogusław Kaczyński.  Czynił to, jak zwykle, z wielką gracją i poczuciem humoru. Gratulował też występu chórowi „Silesia Cantat” i jego prowadzącym. Trzeba przyznać, że udział chóru w tym koncercie, i to w tak znakomitym towarzystwie był niezwykłym przeżyciem dla śpiewających oraz dla licznie przybyłej, również z Głubczyc, publiczności. Był to też doskonały akcent zamykający obchody jubileuszowe zespołu i podkreślający jego wszechstronność i wysoki poziom artystyczny.

        Kończąc tę relację chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim osobom, które wspierają naszą działalność, naszym przyjaciołom, rodzicom i wszystkim tym, którzy przychodzą na nasze koncerty i doceniają nasz trud, wysiłek, życzą nam wysokich artystycznych lotów i  wspólnie z nami  radują się śpiewem.

                                                                        Lilianna Eckert i Tadeusz Eckert

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Czasoporuszacz
Imieniny
14 Maja 2024
Wtorek
Imieniny obchodzą:
Bonifacy, Bończa,
Dobiesław,
Jeremiasz, Jeremi,
Wiktor, Wiktoriusz
Do końca roku zostało 232 dni.

© 2024 Chór mieszany I Liceum Ogółnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Głubczycach
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Get The Best Free Joomla Templates at www.joomla-templates.com