20.04.2024.
 
  Start arrow Bieżące informacje arrow Z ostatnich dni arrow Trochę z historii
template designed by Joomla-templates.com
 
Popularne
Nowości
Menu główne
Start
Bieżące informacje
Historia
Koncerty
Zgrupowania i wyjazdy
Festiwale i konkursy
Próby
Repertuar
Dyrygent
Jubileusz 25-lecia
skład chóru
POBIERNIK
Linki
1 % dla chóru
galeria
Trochę z historii PDF Drukuj Email
             Chór mieszany I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Głubczycach powstał we wrześniu 1988. Jego twórcą i dyrygentem jest Tadeusz Eckert.

 

Sukcesy w konkursach chóralnych - krajowych

     Pierwsze sukcesy pojawiły się po trzech latach działalności. Od 1992 r. chór uczestniczy w Ogólnopolskim Konkursie Chórów a`Capella Dzieci i Młodzieży Szkolnej w Bydgoszczy, zdobywając wielokrotnie szereg prestiżowych nagród, m.in.: Grand Prix (3-krotnie), Złoty Kamerton (10-krotnie), Puchar Ministra Edukacji Narodowej i Puchar Ministra Kultury (również 10-krotnie).

     W maju 1995 roku chór zadebiutował w najbardziej prestiżowym konkursie polskim „Legnica Cantat 26” zdobywając Grand Prix. Na Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie (styczeń 2001) zdobył  I-miejsce i nagrodę Prezesa Rady Ministrów Jerzego Buzka. Sukces ten chór powtórzył także w styczniu 2009 r.. II miejsce na Ogólnopolskim Konkursie „Cantate Domino” w Krakowie (maj 2010). II miejsce na Miedzynarodowym Konkursie Pieśni Adwentowych i Bożonarodzeniowych w Krakowie (grudzień 2010).

Sukcesy w konkursach chóralnych - zagranicznych

 W dotychczasowej działalności chór wielokrotnie uczestniczył w międzynarodowych festiwalach muzycznych. W Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach(2011) zdobył Grand Prix festiwalu, Grand Prix nieformalnego jury,  Złoty Dyplom Musica Sacra, Puchar Zarządu Głownego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr;  w Bydgoskich Impresjach Muzycznych (`96, `99) zdobył Złotą Strunę; w Szekesfehervar ( Węgry w 2000 i 2010 r.) - nagroda „Alba Regia”; w Opawie na Międzynarodowym Konkursie „Opava Cantat” (2000, 2003) - zdobył pierwsze miejsce oraz nagrodę „Złote Pasmo”. Międzynarodowy Konkurs Pieśni Adwentowych i Bożonarodzeniowych – II nagroda (Kraków – 2010). W I Wrocławskim Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym „Wratislavia Sacra” – III nagroda (Wrocław 2011); Międzynarodowy Festiwal Chóralny „Gaude Cantem” w Bielsku-Białej (2012) – Złoty Dyplom i I Miejsce w kategori chórów młodzieżowych.

Udział w prestiżowych festiwalach i koncertach

Koncerty i występy w Sali Koncertowej Filharmonii Opolskiej ( od 1997 roku). Reprezentowanie Polski na Festiwalu Młodzieży „Europa 2000” w Moguncji. Występ na światowej wystawie „Expo 2000” w Hanowerze. Udział V Europejskich Spotkaniach Chóralnych w Warszawie, gdzie wystąpił na scenie Teatru Wielkiego Opery Narodowej (grudzień 2004). Występ w Ambasadzie Polskiej w Paryżu (sierpień 2006). Koncerty w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym w Londynie (sierpień 2006, 2007). Koncert w Auli „Florianka” Akademii Muzycznej w Krakowie (kwiecień 2009).Udział w europejskim projekcie pn.Głos Harmonii Kultur w Enniskillen w Irlandii Połnocnej (październik 2010).

Wyjazdy zagraniczne

         Począwszy od 1993 r. zespół wyjeżdża na zagraniczne tourneé koncertowe odwiedzając: Danię, Szwajcarię, Niemcy, Francję, Jugosławię, Węgry, Ukrainę, Czechy, Włochy i Wielką Brytanię.

Koncerty z orkiestrami symfonicznymi

                Od początku działalności chór bierze czynny udział w życiu kulturalnym środowiska. Dawał koncerty z okazji świąt i uroczystości, występował z orkiestrami i solistami. We wrześniu 1993 r. wystąpił ze światowej sławy tenorem Kałudi Kałudowem i Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Zabrzańskiej. Podobny koncert odbył się w październiku 2008 roku. Koncert w ramach Międzynarodowego Chóru Silesia Cantat -  w wielkiej hali Azoty w Kędzierzynie-Koźlu dla prawie 3-tysięcznej widowni - poprowadził Bogusław Kaczyński.  Od października 1993 r. chór na stałe współpracuje z Orkiestrą Symfoniczną Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Opolu pod dyrekcją Huberta Prochoty. Współpraca ta zaowocowała w wykonaniem wielu dzieł m.in.: G. Pucciniego „Messa di Gloria”,  Mszy D-dur A. Dworzaka (m.in. w Moguncji wspólnie z niemieckimi muzykami) oraz Mszy „Koronacyjnej” W. A. Mozarta i Mszy A-dur C. Francka (wspólnie z Chórem Capricolium z Głuchołaz). W 1998 r. chór, wspólnie z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Opolskiej, wykonał wielkie dzieło Carla Orffa „Carmina burana”.

Festiwal Silesia Cantat

W kwietniu 2004, 2006 i 2008 roku, z inicjatywy chóru odbyły się Głubczyckie Spotkania Chóralne „Silesia Cantat”. W ramach festiwali zrealizowano:  Konkursy o Nagrodę Głubczyckiego Anioła, Festiwale Chórów Szkół Muzycznych i Ogólnokształcących oraz warsztaty Międzynarodowego Chóru „Silesia Cantat”, złożonego z kwartetów przygranicznych zespołów Polski, Czech i Niemiec. Jesienią 2004 i 2006 roku chór „Silesia Cantat” uczestniczył w niemieckich edycjach festiwalu pn.: Internationales-Kultur Festival Weserbergland „Silesia Cantat”, a jesienią 2005 roku w edycji czeskiej, która odbyła się w ramach X Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego „Opava Cantat” w Opawie.

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Czasoporuszacz
Imieniny
20 Kwietnia 2024
Sobota
Imieniny obchodzą:
Agnieszka, Amalia,
Czesław, Czech,
Czechasz, Czechoń,
Florencjusz,
Florenty, Nawoj,
Sulpicjusz, Szymon,
Teodor
Do końca roku zostało 256 dni.

© 2024 Chór mieszany I Liceum Ogółnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Głubczycach
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Get The Best Free Joomla Templates at www.joomla-templates.com